Disciplíny športového lezenia

09.10.2012 11:44

V súčasnosti zahŕňa športové lezenie niekoľko disciplín, ktoré sa delia na súťažné (odohráva sa na umelých stenách) a nesúťažné (odohráva sa na odistených skalách a skalkách). Lezenie sa vyvinulo z outdoorovej záľuby na vzrušujúcu indoorovú záľubu, ktorá pokročila až do svetového pohára. Najšportovejším lezením sú práve jeho súťažné podoby, ktoré vám teraz predstavíme.

Lezenie na obtiažnosť

Cieľom je vyliezť cestu bez pádu alebo odsadnutia do lana čo najvyššie. Lezie sa na veľkých stenách a základným prvkom zaisťujúcim bezpečnosť je lano. Lezie sa s horným istením - ideálny spôsob lezenia pre deti a začiatočníkov, alebo s dolným istením - pre lezcov so skúsenosťami a kladie nároky na vytrvalosť. Lezenie na obtiažnosť je náročnejšie na výbavu - laná, sedáky, karabíny, expresy, istiace prostriedky, ktoré má Horolezecký klub Zlaté Moravce k dispozícii.

- stavia pred človeka výzvy v podobe prekonávania vlastných hraníc.

- z mladého jedinca vychováva samostatného a zodpovedného človeka.

- zlepšuje komunikačné schopnosti

- rozvíja odvahu a potláča pohodlnosť

  

Bouldering

Ide o lezeckú disciplínu, kde sa lezú náročné lezecké kroky do výšky zoskoku, na čo najmenší počet pokusov. Lezie sa bez istenia lanom, v pádovej zóne sa nachádzajú matrace a bouldermatky. Kladie nároky na maximálnu silu, rozvíja techniku, zlepšuje silu, pohyblivosť a lezecké myslenie. Považujeme ho za najvhodnejšiu tréningovú metódu, lebo ponúka ideálnu možnosť pre nácvik a zdokonaľovanie lezeckej techniky, umožňuje opakovať rovnaké pohyby viackrát.

- naučí deti a mládež byť vytrvalým

- učí riešiť problémy na stene aj v živote a zlepšuje vzájomnú podporu

- učia sa dôverovať sebe samému aj druhým

  

Lezenie na rýchlosť

 

—————

Späť